Miroslav Šutej rodio se u Dugoj Resi 29. travnja 1936. godine. U Zagrebu je završio Školu Primijenjenih umjetnosti, a zatim na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti studirao slikarstvo, gdje je i diplomirao na Odsjeku grafike u klasi prof. M. Detonija 1961. god. U razdoblju od 1961. do 1963. godine suradnik je majstorske radionice Krste Hegedušića.
Šutej je bio umjetnik bogate mašte i izvanredna senzibiliteta, ispočetka opčinjem Op artom, kasnije se zainteresirao za kinetičku umjetnost. U tom duhu nastali su njegovi ludistički - pomični crteži (City 10, 1972) koji se sastoje od dva sloja, statičnog i dinamičnog, pomoću kojih se mogu stvarati razne kombinacije. U djelu Bombardiranja očnog živca I. iz 1962. dolazi do izražaja njegova izrazito moćna kreativnost. U ciklusu Aure (1986-88) koristi se nasljeđem Op arta i novih tendencija. Gotovo pola stoljeća predstavljao se uvijek sa novim i zanimljivim radovima, pokazujući snagu svoje mašte. Njegovo iznimno stvaralačko umijeće ostavilo je vidan trag na hrvatskoj likovnoj sceni.
Šutejevi radovi nalaze se u vodećim svjetskim galerijama i muzejima kao što su londonska Galerija Tate, Muzej moderne umjetnosti u New Yorku te u zbirkama zagrebačkog i riječkog Muzeja suvremene umjetnosti.